o konferencji

Nowożytne badania nad antykiem chrześcijańskim prowadzono w Polsce już od drugiej połowy XIX wieku. Jest to jednak temat bardzo mało znany, rzadko poddawany analizie i zaledwie przyczynkowo opracowany w literaturze naukowej. Dlatego Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pragnie zając się tą bogatą problematyką i zaprosić do uczestnictwa w konferencji pt.

Historia polskich badań nad antykiem chrześcijańskim, 

która odbędzie się w dniach 22 i 23 kwietnia 2015 roku w Krakowie.

Temat konferencji wychodzi naprzeciw pytaniu o mało dziś znane początki polskich badań nad materialnym dziedzictwem Kościoła pierwotnego. Pragniemy pochylić się nad tematem, który doczekał się dotychczas opracowań obejmujących tylko wybrane jego aspekty. Poza pomniejszymi publikacjami nie zaistniało w naszym kraju wydarzenie naukowe podejmujące próbę syntezy, spojrzenia całościowego na dorobek wpisujących się w polskie środowisko naukowe pionierów badań na antykiem chrześcijańskim.

Nasza konferencja ma więc na celu przedstawienie pierwszych nowożytnych badaczy pomników przeszłości wczesnochrześcijańskiej w Polsce, ośrodków tych badań, metod pracy, środowisk naukowych. Drugim celem, jaki nam przyświeca, jest zapoznanie się z najstarszymi zbiorami zabytków wczesnochrześcijańskich na ziemiach polskich, ich prezentacja oraz zbadanie i ukazanie genezy ich powstania oraz przybliżenie i poznanie twórców tych kolekcji.

Komitet Organizacyjny:

Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 

Opiekun merytoryczny konferencji:
Dr Józef Cezary Kałużny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz